Isauria Uygarlığı Hakkında

İsauria, Zengibar Kalesi[1] (Yunanca: Ισαυρία / İsauria), Vetus (Eski İsaura), İsaura Nova (Yeni İsaura), Tris-Maden ve Leontopolis (Arslanlar Kenti) isimleri Lycaonia (Konya) ya da Eski Yunanda Iconium (Konya)'nın bir kenti olarak bilinmektedir.


Yeri

Konya ili Bozkır ilçesi Hacılar ve Ulupınar mahalleleri arasında yer almaktadır.

Konumu ve Çevresel özellikleri

Günümüzde Zengibar Kalesi olarak anılan İsaura Nova antik ören yeri, 1.800 metre yüksekliğinde, üç tarafı uçurumlarla çevrili bir tepenin üzerinde kurulmuştur.[2]

Tarihçe

Yöre MÖ 78’de Roma İmparatorluğu’nun, MÖ 37 dolaylarında da Galatya Kralı Amyntas’ın yönetimi altına girdi. Halkın direnişini kırmak isteyen Amyntas, gene Bozkır ilçesi yakınındaki bir tepede bulunan İsauria kentini yerle bir etti ve yakınında, aynı adla anılan yeni bir kent inşa ettirdi. Amyntas’ın MÖ 25’te ölümünden sonra yöre yeniden Roma yönetimine geçti. Roma döneminde 10.000 kişinin yaşadığı kent, burçlarla desteklenmiş dört kilometre uzunluğunda surlarla çevrilidir.[3][4]

İsaura'lı halk enerjik ve yağmacı bir halk olarak bilinir. İsaura'nın Kralı Philiph düşmemek için birçok savunma yapmış olsa da İskender'in ordusuna karşı koyamamıştır.

Daha sonra tekrar inşa edilen İsaura, Galatia İmparatorluğu'nun son kralı P. Servilius tarafından geliştirildi ve bölgenin ticaret merkezi haline getirildi. Isauria Palea ve Isauria Nova olarak iki ayrı şehir haline geldi. Fakat her ikisi de aynı dili konuşuyordu. Sonraki dönemde (Ammianus Marcellinus Dönemi) Dorla Koniah 'ın sancak ve başkenti olmuştur. Ve ilk Hristiyanlar olarak ve Hristiyanlığın gelişmesinden bu ülke öncü olmuştur. Burada birçok psikopos yaşamaktaydı. Theophilus, Sisamoas da Isaura'da yaşadığı bilinmektedir. Isaura Palæa adlı görkemli tarihi yer günümüzde de Konya ilinin Bozkır İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Kaynakça

  1. DOĞANAY, Osman (2018). ZENGİBAR KALESİ (Konya/Bozkır) 2018 YILI YÜZEY ARAŞTIRMALARI. T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü. ss. 171,173. ISSN 2667-8837. 6 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2022.
  2. Anadolu ajansı, Kültür Sanat - İsaura Antik Kenti'nin sırları gün yüzüne çıkartılmayı bekliyor
  3. Vehbi Koç Üniversitesi Ansiklopedisi-Zengibar Kalesi Kazıları
  4. Doç.Dr.Bülent İŞLER, Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü, Ankara/TÜRKİYE.
  5. Wikipedia.org

Isauria Uygarlığı Hakkında Isauria Uygarlığı Hakkında Reviewed by Bozkır Tanıtım Platformu on Nisan 17, 2023 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.