BAHARDA İSAURA ANTİK KENTİNDE TARİHTE BİR YOLCULUĞA ÇIKIYORUZ.

Etkinlik No 2033

Etkinlik Türü KOLAY DOĞA YÜRÜYÜŞÜ-15KM

Etkinlik Tarihi 14.04.2023  Cuma

Etkinlik Yeri KONYA / BOZKIR / IŞIKLAR

Etkinlik Süresi 4 Gün

Etkinlik Sorumlusu SÜLEYMAN ŞAHİN

BU BİR SPORTİF FAALİYETTİR

Konya'da Zengibar Kalesi olarak adlandırılan ve tarihte Roma'nın en büyük eyaletlerinden İsaura Antik Kenti, surları, büyük bölümü ayakta kalan burçları, tiyatrosu, zafer takı, kilisesi ve kaya mezarlarıyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Bozkır ilçesinin Hacılar ve Ulupınar mahalleleri arasında, Toroslar'ın uzantısı dağda 1850 metre yükseklikte kurulan ve tarihte Hititler, Persler ve Romalılarca kullanılan Zengibar Kalesi, hala gün yüzüne çıkarılmamış yapılarına rağmen ziyaretçileri etkiliyor.

Roma döneminde en büyük ve önemli eyaletlerden İsaura Antik Kenti'ni çevreleyen kalenin, sur ve burçlarının bir bölümü ayakta duruyor. Konya-Bozkır yolu üzerinden Hacılar Mahallesi'ndeki yönlendirme levhalarıyla stabilize yolun uzandığı antik kente araçla çıkılabiliyor.

İsaura Antik Kenti'ne kalenin güneyinde 4 metre yükseklikte, beşgen ve altıgen mimaride yapılan ve biri tamamen yıkılmış iki kule arasındaki üstü kemerle tamamlanan kapıdan giriliyor.

Roma dönemi taş işçiliğinin en önemli örneklerinden Zengibar Kalesi'nde tiyatro, zafer takı, kilise, su kemerleri ve benzeri mimari yapılar dikkati çekiyor.

Güneydeki kapıdan girilen yerde ana caddeyi takip eden ziyaretçiler, zafer takı ile sonradan kilise olarak kullanılan kentin en büyük binası bazilikaya ulaşıyor.

Kentteki bazı taşlarda çelenk, miğfer, dizlik, kılıç, kalkan ve ok gibi yüksek kabartmalı çok sayıda işleme bulunuyor.

Zirvedeki madenden kesilen büyük taşlar gizemini koruyor

Kalenin 3,5 metre kalınlığındaki surlarının inşasında kullanılan taşlar ise zirvedeki taş ocağından getirilmiş. Büyük dikdörtgen taşların milimetrik düzgünlükteki kesilme işleminin ise binlerce yıl önce nasıl yapıldığı gizemini hala koruyor. 

Çevresine hakim konumu gereği stratejik noktada bulunan kalenin, Romalılar öncesinde Hititler ve Persler tarafından da kullanıldığı biliniyor.

Roma döneminde 10 bin kişinin yaşadığı İsaura Antik Kenti, çoğunluğu toprak altındaki tarihi varlıklarıyla "Konya'nın Efes'i" olarak nitelendiriliyor.

Antik kentte yapılacak temizlik çalışması ve kurtarma kazısıyla çok sayıda değerin gün yüzüne çıkarılabileceği belirtiliyor.

Programımız :

1. Gün  15 Nisan 2023  Cumartesi:

14. Nisan Cuma gecesi istanbuldan yola çıkacağız. Tahmini sayahat süremiz 9-10 saat.  Işıklar köyünden yürüyüşe başlayacağız. Ve ortalama ... km yürüyeceğiz. 

Konaklama :  Otel

2. Gün 16 Nisan 2023  Pazar:

(Isauria Vetus=Eski Isauria) Bozkır İlçe merkezinden yürüyüşe başlayacağız . Çarşamba Çayı'nın kenarında beş dakika yürüdükten sonra Isauria Yolu giriş tagına ulaşacağız. Burada fotoğraf çekildikten sonra on beş dakika orman içi küçük bir toprak yoldan ilerleyip patikaya gireceğiz. Patikadan yükselerek Bozkır'ı ve Çarşamba Çayı'nı git gide daha yukarılardan görmeye başlayacağız. En yukarıda genişçe patikaya girip sağa döneceğiz ve Çat Köyü'ne kadar rahat bir yolda ve Çarşamba Çayı'nın binlerce yılda oluşturduğu vadiyi tepeden göre göre ilerleyeceğiz. Çat Köyü'nde kahvede yarım saat mola verdikten sonra köy içinden çıkıyoruz ve patikaya giriyoruz. Yedi km boyunca aynı vadiyi yukarılardan gören çok eski bir patikadan yürüyüşümüzü sürdürerek Dere Köyü'ne ulaşacağız. Burada da yarım saat mola verdikten sonra 4 km sürecek Sorkun Köyü'ne kadar patikalardan yürüteceğiz. Ladin ormanı patikasıdır. Gerçek bir antik yol güzergahıdır. Yol boyunca biri Çat'ta ikisi Dere'de, biri Sorkun'da dört adet Selçuklu Köprüsü geçeceğiz. Buraların çok eski yollar olduğunun izleridir bu köprüler. Sorkun Köyü'nden 1.5 km köy içini yürüdükten ve son bakkala uğradıktan sonra gerçek bir güzergaha girip Diklitaş Yaylası'na kadar patikalardan ve ladin ormanlarından yürüyeceğiz. Sorkun'dan 8 km uzaklıktaki yaylada yürüyüşümüz son bulacaktır. Yaylaya iki km uzaklıkta Roma dönemi sarnıcı görülmeye değer. Bu yayladan Bozkır'a kamp alanına döneceğiz.

Konaklama :  Otel

3. Gün 17 Nisan 2023  Pazartesi:

Aracımızla Akseki'ye hareket. 40 km sonra yol üzerinde 1700 metresi yürüyüş yolu yapılmış olan Tınaztepe Mağarası gezilecek. Buradan Akseki Yönünde hareket edilecek. Akseki'de otele eşyaları bırakıp yürüyüş rotasının başına geliyoruz. Buradan 4 km boyunca neredeyse hiç kopmayan bir taş döşeli yolda yürüyerek Sarıhacılar Köyü'ne ulaşacağız. Bu köyde 800 yıllık Beylikler Dönemi camisi var ki ahşap işçilikleri görülmeye değer. Buradan 2 km daha yürüyerek Belenilvat Köyü'ne ulaşacağız. Bu 2 km'lik bölümün de çoğu taş döşeli Roma yoludur. Belenilvat Köyü'nden 6 km yürüyüşle Hüsamettin Köyü'ne ulaşılır ve günlük yürüyüşümüz burda biter. Yolun son 6 km'si de harika döşeme yollardan ilerlemektedir. Yol boyunda tavanı çökmüş büyük bir sarnıç da vardır.

Konaklama : Otel

4.Gün 18 Nisan 2023  Salı:

Yenisu Yaylası, Kalandras, Çimi Köyü Parkuru. Torosların en yükseğinden başlayan bir rotadır. Bozkır'dan başkadığımız yolun 1 günlük uzağından başlayacaktır. Yani arada 1 günlük rota atlamış olduk. Başlangıç yerinde ve 5 km sonra Kalandras'ta çeşme var. Güzel manzaralar eşliğinde sürecek bir yoldur. Çimi Köyü'nde bitecektir. 

Öğleden sonra istanbul'a hareket edeceğiz.

Etkinlik ücreti peşin talep edilir. Kredi kartına taksit imkanı sağlanmaktadır.

Son iptal 1 Nisan 2023'dir . Bu tarihten  sonra yapılacak iptaller için geri ödeme yapılmaz.


Gerekli Malzemeler :

- Trekking Malzemeleri

- Güneş Kremi

- Düdük


Etkinlik Sorumlusu

Süleyman Şahin 0 532 204 61 32

Bu yürüyüşte yolun mimarı sevgili Mehmet Gültekin (yollar delisi) bize rehberlik edecektir.

Etkinlik Zorluk Seviyesi : 4 - Orta

Kondisyon :Kondisyon gerekirir.

Arazi :İrtifa değişimi fazladır.

Parkur :Çoğunlukla arazide orman içinde yürünür. Çalı ve sık bitkilerle karşılaşılabilir

Mesafe :10-20 Km arasında değişir.

Kimler Katılabilir : Daha önce yürüyüş tecrübesi olan ve yürüyüş malzemeleri eksiksiz olanlar katılabilir.

* Bu döküman Türkiye Dağcılık Federasyonu standartları baz alınarak hazırlanmıştır.

Ferdi Kaza Sigortası Yaptırılması Katılımcının İnsiyatifindedir.

Sportif etkinliklerimiz İstanbul Valiliği İl Spor Müdürlüğü ve Spor federasyonlarımız tarafından onaylanan yıllık faaliyet planımız çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

Seyahatler yasalara uygun şekilde TURSAB Acentaları tarafından organize edilmektedir.

Kaynak: Istanbuldoga.net

BAHARDA İSAURA ANTİK KENTİNDE TARİHTE BİR YOLCULUĞA ÇIKIYORUZ. BAHARDA İSAURA ANTİK KENTİNDE TARİHTE BİR YOLCULUĞA ÇIKIYORUZ. Reviewed by Bozkır Tanıtım Platformu on Nisan 17, 2023 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.