Isauria Yolu (Via Sebaste - Tuz Yolu) ziyaretçilerini bekliyor. @Yollar Delisi ile Antik Yol yapımı


Konya’nın Bozkır ilçesinden başlayarak Antalya’nın Akseki ilçesinden Gündoğmuş’a giden 174 km'lik antik yol doğa ve trekking severler için uluslararası işaretlerle işaretlenerek doğa yürüyüşlerine hazır hale getirildi.

Bozkır ilçesi ve Gündoğmuş ilçeleri arasında yer alan antik çağda yöre insanlarının ticaret ve yağma amaçlı kullandığı yollar, bölge insanına turizm ve ekonomi anlamında büyük fayda sağlayacak.


Antikyol çizimindeki video çekimlerimizin bölümleri şu şekilde;
00:00 - #Dereköy Mahallesi Çizimleri
11:16 - #Çağlayan Mahallesi Çizimleri
16:39 - #Hakim #Tepeden #Bozkır seyri
17:00 - #YollarDelisi ile Antik Yol söyleşisi
28:20 - #Kozağaç altından Bozkır'a iniş

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni, Doğa yürüyüşçüsü ve profesyonel Dağcı olan Mehmet Gültekin kendi imkanlarıyla gerçekleştirdiği Isauria Yolu (Via Sebaste - Tuz Yolu)'nun son hazırlıklarını tamamlayarak Uluslararası bir trekking güzergahı olmasını sağladı. Rota kitabı önümüzdeki günlerde Çizgi Yayınevi'nden çıkacak.

Yapılan çizimleri ve kitap çalışmaları sonrasında konum servisleri üzerinde yayınlanması sonrasında yerli ve çok sayıda doğa tutkunu ve yürüyüş meraklılarını bölgeye çekerek 5 yıllık bir zaman diliminde ekonomik ve turizm anlamında büyük katkı sağlaması bekleniyor.


Antik yol çizimleri hakkında bilgi veren Doğa yürüyüşçüsü Mebmet Gültekin Gezginin Rotası muhabirine yaptığı açıklamada “Ben Doğa Yürüyüşçüsü ve Profesyonel Dağcıyım. Ülkemizde ve çok sayıda ülkede yürüyüşler ve dağ tırmanışları gerçekleştiriyorum.


Ülkemizde antik yolları referans alan çok fazla yol var ve bu yollar ülke ve bölge insanına turizm anlamında ve ekonomik anlamda çok kazanımlar sağladı. Ben de kendi ilçem Bozkır’ı da içine alacak antik ismiyle Isauria bölgesinde bir yürüyüş yolu düşündüm.

“Via Sebaste” Antik Roma Yolu bu bölgedeki tüm yollara verilmiş bir isimdir. Via Latincede yol demek Sebaste İmparator Augustus’un (MÖ 27-MS 14) Yunanca dişil karşılığıdır. Yani bu yolun İmparator Yolu anlamına geldiğini belirtiyor.

İmparatorlar kenti İsauria Vetus (Bozkır) 430 yıl Bizans imparatorluğunu yönetti. İmparator Leon gibi birçok imparator ve savaşçı bu bölgeden Bozkır’dan çıkarak İmparatorluğu yönetti. Bu yol bizim için çok önemli. Yolun çizimini yaparken antik yol güzergahlarına bağlı kalmaya çalıştım ancak özellikle Bozkır ve Dereköy arasındaki antik yol güzergahına kara yolu yapıldığı için onun hemen yanından doğanın içinden geçen güzel bir yol ile rotayı bağladık.

Bu antik yol aslında Tuz Gölü'ne kadar gidiyor. Ancak biz, Konya’nın Bozkır ilçesinden başlayıp Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinde biten görsel bölümlerini yaptık. Bu antik yolun çok alternatifleri var ama bizim çizimini yaptığımız yollar özellikle Antik çağda bölge halkları tarafından aktif olarak kullanılan yollardı. Bu yolları kullanarak kaçakçılık yaparak İsaurialılar elde ettikleri ganimetleri ve ticaret mallarını önce eski Isauria'ya (İsauria Vetus) ve daha sonrada yeni Isauria'ya (İsauria Nova - Zengibar Kalesi) getirirlerdi. Bu yolları bölge insanı aktif olarak kullanıyordu özellikle bu güzergahta gemi yapımında kullanılan sedir ağaçların taşınması da bu yoldan sağlanırdı.


Yolumuzun çizimlerini bitirdik ve wikiloc kayıtları da hazırlandı. Yakında Isauria Yolu (Via Sebaste - Tuz Yolu) adlı kitabımız da çıkacak. Bu kitapta da yolla ilgili tüm bilgiler yer alacak. Bu yol 11-12 günlük bir yürüyüş yolu, bu hattaki diğer antik yollar 5-6 gün sürüyor ancak o yolların geçtiği güzergahlar asfalt yollarla çok fazla kesiştiği için bu yolumuz daha güzel oldu. Yürüyüş yapmak isteyenler bu tarz yolları daha çok sever.

Çizimini bitirdiğimiz Uluslararası trekking işaretleriyle belirtilmiş bu antik yolu Bozkır’dan takip edenler Gündoğmuş ilçesine, Gündoğmuş'tan takip edenler ise Bozkır’a ulaşabilirler.

Bu yollarda gezmeyi sevdiğim için ve memleketimize katkımız olsun diyerek bu yolu hiçbir ücret almadan ve masraflarını da kendi cebimden harcayarak tamamladım. Bu yollar için giderken kendi aracımı kullandım ve ilk kez tanıştığımız yöre insanına aracımı ve anahtarımı vererek beni şu saatte falanca yerden alır mısınız diyerek çizdiğim rotalardan kendi dönüşümü sağladım.

Bin bir emekle yaptığımız ve doğayla başbaşa bir rota olan yolumuza tüm doğa sever ve trekking tutkunlarını beklerim” dedi.

Youtube Kanalımıza https://u.profil.im/aboneol adresine tıklayarak abone olarak videoları güncel olarak izleyebilirsiniz.

**Sosyal medya hesaplarımız;**
https://fb.com/gezgininrotasi
https://instagram.com/gezgininrotasi
https://twitter.com/gezgininrotasi
Adresindeki tüm hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

#GezgininRotasi #GeziGünlükleri #DoğalYaşam #İnsanaDairHikayeler #yakupcetincom
Isauria Yolu (Via Sebaste - Tuz Yolu) ziyaretçilerini bekliyor. @Yollar Delisi ile Antik Yol yapımı Isauria Yolu (Via Sebaste - Tuz Yolu) ziyaretçilerini bekliyor. @Yollar Delisi ile Antik Yol yapımı Reviewed by Bozkır Tanıtım Platformu on Nisan 17, 2023 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.